Grupy fokusowe online

Marketingowe

AdobeStock_110411635_Preview 1

Grupy fokusowe online stanowią cenne narzędzie do pozyskiwania informacji zwrotnej od uczestników dotyczące szerokiej gamy tematów. Koncepcja grup fokusowych narodziła się przed laty jako sposób dotarcia do wyraźnych stanów świadomości konsumentów i ich odczuć, uczuć i przekonań odnośnie określonego produktu, usługi czy marki. Analiza grup fokusowych online znacznie rozszerza informacje na temat użytkowników, a także wzmacnia kontekst społeczny. Jeśli chodzi o przeprowadzanie grup fokusowych online, istnieje kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, należy zapewnić odpowiednie narzędzie, aby proces był wygodny dla wszystkich uczestników. Może to oznaczać korzystanie z aplikacji do ankiet online, platform spoiled.net lub innych narzędzi społecznościowych.

 

Następnie należy wybrać osoby do grupy, tak by były one reprezentatywnym przykładem populacji jako całości. Można to zrobić poprzez sondaże lub ankiety naprowadzające, które pozwolą dobrać adekwatnych uczestników względem wybranego przez Ciebie tematu. Kolejny potrzebny krok to stworzenie listy pytań do zadawania. Pytania te powinny być zarówno otwarte, jak i zamknięte i dotyczyć tematu, którego dotyczy badanie. Zadając odpowiednie pytania, badacz może przybliżyć się do właściwych wniosków dotyczących grupy. Gdy ustalisz, jak chcesz przeprowadzić badanie, w pozostałej części procesu zwykle procedujesz według swojej metody.

 

Czas trwania badania zależy od tego, jak długo trzeba, aby uzyskać wystarczające rezultaty. Raporty polecają skracanie czasu trwania sesji do około ośmiu godzin, więc najlepiej będzie umówić się na najkrótszy czas potrzebny do osiągnięcia celu badania. Wiele rzeczy wpływa na skuteczność przeprowadzania grup fokusowych online takich jak dobór odpowiedniej grupy, prowadzenie odpowiednich pytań i zapewnienie odpowiedniego narzędzia do przeprowadzenia badania. W rezultacie, przeprowadzenie grupy fokusowej online może przynieść wyśmienite wyniki w postaci przydatnych danych, a także konkretnych działań.