Wyższe koszta realizacyjne CATI w porównaniu do badań CAWI - dlaczego warto inwestować?

pexels-antoni-shkraba-5467588 (1)

W dzisiejszych czasach gdy rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, a klienci coraz bardziej wymagający to badania rynku i opinii publicznej są kluczowe dla sukcesu firm i organizacji.

Zrozumienie potrzeb, oczekiwań i preferencji konsumentów pozwala podejmować właściwe decyzje biznesowe, tworzyć produkty i usługi na miarę potrzeb odbiorców, a także skutecznie kierować komunikacją marketingową.

Wśród różnych metod badawczych dostępnych na rynku, dwa popularne podejścia to CATI oraz CAWI. Chociaż koszty realizacyjne CATI są wyższe niż w przypadku badań CAWI, warto wziąć pod uwagę korzyści wynikające z tego rodzaju badania. W niniejszym artykule przedstawimy dlaczego warto inwestować w badania CATI.

Osobisty kontakt z respondentem

CATI polega na przeprowadzaniu ankiet telefonicznych, dzięki czemu ankieter może bezpośrednio rozmawiać z respondentem. Taki kontakt pozwala na lepsze zrozumienie odpowiedzi, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i uzyskanie bardziej kompleksowych informacji. W przypadku CAWI, takie możliwości są ograniczone, ponieważ respondent samodzielnie wypełnia kwestionariusz online, co może prowadzić do niejasności lub niepełnych odpowiedzi.

Wyższa jakość próby badawczej

Badania CATI pozwalają na kontrolowanie jakości próby badawczej, ponieważ ankieter może dobierać respondentów według określonych kryteriów i celów badania. Oznacza to, że uzyskane wyniki będą bardziej wiarygodne i reprezentatywne dla badanej grupy. W przypadku CAWI, próba może być mniej reprezentatywna, ze względu na samoselekcję respondentów.

Elastyczność w dostosowywaniu kwestionariusza

W badaniach CATI ankieter może łatwo modyfikować kwestionariusz w trakcie realizacji badania, dostosowując go do potrzeb klienta lub ewentualnych zmian w otoczeniu rynkowym. W przypadku CAWI, takie zmiany są trudniejsze do wprowadzenia, a każda modyfikacja kwestionariusza może wpłynąć na wyniki badania.

Wyższa frekwencja i motywacja respondentów

Badania telefoniczne, takie jak CATI, zazwyczaj cieszą się wyższą frekwencją niż badania CAWI. Respondenci są bardziej skłonni do udziału w badaniach, gdy mogą rozmawiać z żywą osobą, a nie tylko wypełniać anonimowy kwestionariusz online. Ankieter ma również możliwość motywowania respondentów do udzielania szczerych i wyczerpujących odpowiedzi, co przekłada się na większą wartość uzyskanych danych.

Łatwiejsze dotarcie do trudno dostępnych grup respondentów

Badania CATI dają możliwość dotarcia do grup społecznych, które są trudniejsze do osiągnięcia w badaniach CAWI. Należy do nich na przykład osoby starsze, mające mniejszy dostęp do internetu lub mniej zaznajomione z technologią. Takie grupy mogą dostarczyć cennych informacji, które będą miały istotny wpływ na wyniki badania.

Profesjonalizm ankieterów

Ankieterzy zaangażowani w badania CATI są zazwyczaj profesjonalistami, którzy posiadają odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju badań.

Dzięki temu mogą oni prowadzić wywiady w sposób efektywny i zgodny z obowiązującymi standardami. W przypadku badań CAWI, jakość odpowiedzi zależy wyłącznie od samego respondenta, bez możliwości interwencji ze strony ankietera.

Podsumowanie

Mimo wyższych kosztów realizacyjnych, badania CATI oferują wiele korzyści, które mogą wpłynąć na wartość uzyskanych danych oraz jakość analizy wyników. Bezpośredni kontakt z respondentem, kontrola próby badawczej, elastyczność kwestionariusza, wyższa frekwencja i motywacja respondentów, dotarcie do trudno dostępnych grup oraz profesjonalizm ankieterów to tylko niektóre z zalet tej metody badawczej.

Inwestując w badania CATI, przedsiębiorstwa i organizacje mają szansę pozyskać rzetelne i wartościowe informacje, które będą stanowić solidne podstawy dla podejmowania strategicznych decyzji biznesowych. W związku z tym warto rozważyć skorzystanie z tej metody badawczej, nawet jeśli wiąże się to z wyższymi kosztami realizacji.